27 Eylül 2011 Salı

Bir enayi aranıyor
Her gay'e bir pasif sanatçı gay düşüren İstanbul Bienali'nin bilmem kaçıncısı naçizane şehrimizde.

Sanata doyulur mu doyulur mu minnoşlarım?

Hiç bir şeyin bi'sinden hoşlanmadığım gibi, bienallerden de pek hoşlandığım söylenemez. Hep aynı terane, hep aynı dert.

Ama bu yıl ki bienalimiz bizi çok yakından ilgilendiren bir işle kavrulup, yanmakta. Nasıl bir düzeye hitap ettiğini Radikal'in radikal yüzü, kırılan vicdanların sesi Ezgi Başaran makalesine konu olmasından da anlayabiliriz.

Şımarık, asi, afacan Kutluğ Ataman'ın askerlik raporundan bahsediyorum. Ataman askerlik raporunu çerçeveletip duvara astırdığı Bienal eseriyle adından epey söz ettirmekte.

Vauuv'lar, şahaneler havalarda uçuşmakta.

Rapor elbette Ataman düz taban olduğu için alınmamış. Hepimizin bildiği bir gerçek olan Ataman'ın homoseksüalitesi belgelenen şey.

Bana sorarsanız ise bu durumu çok saçma buluyorum. Hayır saçma bulduğum Ataman'ın homoseksüelliği değil.

Artık eşcinsellerin askerlik raporları üzerinden travma geçirmeleri, bunun üzerinden politik bir kimlik oluşturmaları, üstüne üstlük bunu bir pazar malı olarak görmeleri çok demode değil mi? Çok 90'lar çok Erinç Seymen.

Son dönem sanatçılara bakarsak hepsinin bu askerlik raporlarıyla başları dertte. Ne acı çekmişler anlamadım yani. Aklı başında olan her gay gidip bunu alıyor bundan bir travma yaratmak çok sıktı artık.

Üstelik Ataman gibi bu raporu sırf iş olsun, biraz konuşulsun diye gidip 50 yaşında almak ne kafası? Türkiye'yle ilgili hiç bir sorunla ilgilenme, diğer başka hiç bir mesele dikkatini çekmesin sadece askerlik raporunu seç aralarından.

Neden?

Batıya satabileceğimiz en ilginç şey bu değil mi? 1 milyon dolar edeceğini düşündüğün tek iş günümüzde artık her aklı başında gay'in gidip 10 gün içinde hallettiği bir mesele değil mi?

Üstelik kaş yaparken göz çıkarmak da bu. Ataman kendi cüzdanını doldurmak, şöhretini katmaktan başka hiç bir şey düşünmezken aslında eşcinsellere büyük bir de kötülük yapıyor.

Kendisini rahata bağlamış, 50 yaşında bir eşcinsel sırf iş olsun diye gidip raporunu alıyor, sergiliyor... Pekğ 20 yaşında askerlik yapmak istemeyen ve rapor alıp bu işten kurtulmak isteyen bir gay, askeriyenin gözüne sokulmuş bu durumda bu süreçte bir zorluk çekmeyecek mi?

Daha öncede askerlik raporları çeşitli dergilerde yayınlandı, askeriye bunu öğrendiği zaman zorluk çıkarmaktan başka bir şey yapmıyor. Gayet kolay halledilen bu süreç bir tane dallamanın şöhret merakı yüzünden dallanıp budaklanıyor.

İyi de halt ediliyor.

Ben esas şunu merak ediyorum: Şimdi kim gidip Kutluğ Ataman'ın tescilli bir pasif homoseksüel olduğunu ispatlayan bu kağıt parçasına binlerce dolar ödeyip evine asacak? Kim Ataman'ın 50 yaşında, kırışmış ve imaj uğuna özenle bıyık bırakılmış suratını evinin en güzel yerine asıp, her geçtiğinde korkarak bakacak?

En çok bu enayiyi merak ediyorum.

Savaşta ve barışta askerlik yapmamanız dileğiyle...

29 yorum:

 1. şimdiki zirzopları görünce askerliğin 24 aya çıkarılması için imza atarım. biraz disiplin hiç de fena değil yavrum.

  YanıtlaSil
 2. Çok haklısın.
  Esas sorgulanması gereken konu, Kutluğ Ataman'ın cinsel bir yönelimi marjinalleştirip sanata odaklatarak prim yapabileceğini sanan hastalıklı kafasının tedavisinin mümkün olup olmadığı olmalı. Hastalıklı diyorum çünkü cinsel bir yönelimi bu şekilde bir şeye alet etmek anca hastalıklı bir kafanın ürünü olabilir, bu da benim gözümde eşcinselliği "hastalık" olarak gören insanımsı aptal heterolardan bir farkı olmadığını gösterir.
  Bir de kim neden Kutluğ Ataman'ın askerlik raporunu alıp da evinin duvarına asar, Kutluğ Ataman kim, kime ne getirisi var 50 yaşında kıçının kılı ağarmış bir adamın? Hadi aldın diyelim, kime ne diye sergileteceksin...
  Bienalde adından nasıl söz ettirir diye yaptığı ucuz numaralardan biri apaçık. Yaşlandıkça aklı kayıyor garibin.

  YanıtlaSil
 3. ne kadar sacma bir yazı...
  kutlug ataman'ı cekemiyorum yazki psikanalitik olarak kıskanclıgının nedenleri üstüne düsün.

  diger bir taraftan geylere kutlug ataman yuzunden rapor verilmeyecegini uydurman da çok saçma. o zaman vicdani retçilerde olmasın di mi cicim?

  kutlug da bu arada senden 10 kat seksi gorunuyor :D

  YanıtlaSil
 4. asıl utanç duyulması gereken bu belge değil, homoseksuel olmanın askerlik yapmaya engel olması... nasıl tüpçü, manav, hakim, öğretmen, avukat vs vs her meslekten gay var diyebiliyorsak zırıl olmamak şartıyla her gay de askerlik yapmalı!

  YanıtlaSil
 5. Yazdığın çoğu şeyde haklısın. Bu yazıda sevmediğim nokta her sanat eseri satılmak için sergilenmez .

  YanıtlaSil
 6. "hicbir" beraber yazilacak kiymetli clara; daima oyle...

  YanıtlaSil
 7. Kutlu ataman askerde topcu birligine gitse mutlu olurdu belki..

  YanıtlaSil
 8. öncelikle şahsına kıl olduğumu belirtmek gibi gereksiz bi şeyi araya sıkıştırdıktan sonra eşcinsellerin -bir çoğu diyelim- farklı olduklarını kabullenmekte zorlandıklarını düşünüyorum.. o yapıyo bende yapıyım manav yapıyo ben niye yapamıyorum bakış açısı özenti bi eziklik ve kırk yıllık ezberleri aşamamaktan kaynaklanıyo bence.. sanki askerlik yapmak çok matah bişeymiş gibi ayrıca bu yersiz siyasi alt tabanlı ısrar niye.. kendi gerçeğinizi kabul edin ve yolunuza devam edin.. çok mu zor

  YanıtlaSil
 9. ne sanattan anlıyorsun, ne sanatın ne yapmak istediğinden, ne askerlikten ne de ülkenin durumundan. bence bir an önce kariyer.net ten iş aramaya başla. bu siteyi bu kadar az update ettiğine göre bunu yapıyor bile olabilirsin.
  kısaca beğenmedim yazını.

  YanıtlaSil
 10. gaylerin kendi gerçeğini görmesi için toplumda heryerde olduklarının ortaya çıkması gerekir. eşcinsellik hastalık değildir diye iddia edebilmek için eşcinsellerin her işi yapabildiğini göstermek gerekir. gaylerin mesleği illa moda tasarımcısı, yazar, çizer, şarkıcı vs vs değildir. bugun iskandinav ülkelerindeki kadınlar ağır sanayi başta olmak üzere tüm erkek egemen işlerde çalışabildikleri için kadın hakları iskandinav ülkelerinde maximum düzeyde gelişebilmiştir!

  YanıtlaSil
 11. kimsenin götü yemez rapor almayı, tescillenmeyi ve damgalanmayı. Belki cesaretinden dolayı sergiliyordur adam bilemezsin.

  YanıtlaSil
 12. Yani bu adamın yaptığı tek iş bul olsa,popülariteyle suçlamak,sığlaştırmak kolay olurdu.Lakin birden çok ve işe yaramış işlere,filmlere imza atmış birisinin,bu belgeyi sergilemesindeki tek dert bu kadar basitlik olamaz.Bir sormak lazım "neden kutluğ?".Eminim ki bir açıklama olacaktır.Bilmiyoruz belki de o bienalda bunun açıklaması çoktan yapılmıştır...

  YanıtlaSil
 13. Bir çok popüler erkek ünlünün arasında ,bu kadar gizli gay şarkıcı-sanatçımsının arasında bu adamın daha da duymayan varsa bakın ben buyum ve ünlüyüm diye kendini ortaya atması zaten başlı başına bir "performans" Madicik.Serdar Ortaçlar,Murat Bozlar cover kızlarıyla endam ederken bu adam bir etkinlikte hala duymayan insanlar için kendisini afişe ediyor.Modern sanat böyle birşey şekerim.

  YanıtlaSil
 14. Eserin satılacagını nerden çıkardın ki...Diger eserlerinin yanında bu da Bienal'de sergileniyor. amaç sadece düşündürmek ve bir anlamda (senin anlamadıgın anlamda) düzenin eleştirisi yapmak olamaz mı?.

  YanıtlaSil
 15. ağır sanayide çalışan kadınlara acıma hissi oluştu bi an bende nedense???? ama olmaz benim burda alışılmış feminist sloganlar atmam gerekirdi uppsss..

  YanıtlaSil
 16. Bildiğin konularda yorum yapsan sadece artık Madi. Sabun köpüğü konular seni daha açıyor.

  YanıtlaSil
 17. guzel dusunmussun iyi yazmissin, ellerine saglik.

  usta-cirak iliskisine dayali ve magnum opus ureten plastik sanat anlayisinin neden nasil tukendigi meraklisinin bildigi bir mevzu. fakat yerine gelen cagdas sanat anlayisinda, cogunlukla şok efektlere dayali tek atimlik ifadelerden ('statement') menkul gecer-akce (hangi konu siyaseten populerse ona deginme illetine tutulmus) islerden gecilmiyor. hal boyle olunca basta kurasyon, galeri, muzecilik, patronaj gibi meselelerin sanat uretimine ve alimlanmasina etkisiyle derdi olan cagdas sanatin bugun geldigi nokta da bu oluyor. etkinlik alanlarina, organizasyonlara, elestirmen ahbaplarin ovgu dolu yazilari arasina sıkışmış, 'disarinin' derdini sergi alanlarinin konforunda -mış gibi yaparak anlattikca prim yaptiginin gayet farkinda olan 'sanat'. katilim davetleri, arastirma/ calisma burslari, roportajlar, sergi alanlari ve degini yazilari dunyanin hemen heryerinde artik boyle kotariliyor. "Kendisini rahata bağlamış, 50 yaşında bir eşcinsel sırf iş olsun diye gidip raporunu alıyor, sergiliyor... Pekğ 20 yaşında askerlik yapmak istemeyen ve rapor alıp bu işten kurtulmak isteyen bir gay, askeriyenin gözüne sokulmuş bu durumda bu süreçte bir zorluk çekmeyecek mi?" Soru(n) bu.

  YanıtlaSil
 18. cahillikten tenin bronzlasiyor yigit.

  YanıtlaSil
 19. en aklı başında yorumlar bu haberine yapılmış madiciğim. sen ciddi olamasanda ciddi olmayı başarabilen ''düşünebilen'' takipçilerinde varmış...

  YanıtlaSil
 20. Sonuçta kendini rahata almış biri olsa da, diğer kendini rahata almış olan misal erkan, hıncal ve izzet ablalar bunu yapabilir mi ? hayır. Bunu asması bile bu toplumda cesaret işi

  YanıtlaSil
 21. Herkes de adsız yazmıs. Ben de adsız yazıcam ama Kutlu atamanın nıye bu kadar cok goygoycusu var anlayabılmıs degılım. Bence MADİ O kadar da haksız değil.

  YanıtlaSil
 22. Zekandan şüphe ediyorum bebeğim artıkın. Artık bu lafı çok duydun onu da biliyorum... Çevre falan değiştir.

  YanıtlaSil
 23. aa ne kadar ilginc biriymissin. kac yasindan beri beynin yerine gotunle dusunuyorsun?

  YanıtlaSil
 24. sanatsal açıdan bakarsak bedry baykam'ım yıllardır saklayıp sonradan sergilediği spermli peçetesi kadar sanatsal

  YanıtlaSil
 25. kutlu ataman madinin daşşaını yesin be, ki bence haz bile duyabilir gerekli ambiyansa haiz bir ortamda.

  YanıtlaSil
 26. ayh her postun altına madi bilmemkimi çekemiyor yazan lise terk eşcinselleri, yalnızlığa mahkumsunuz

  YanıtlaSil
 27. pop dinleyen türk eşcinsellerinin, bienaldeki siyasi işleri anlamasını beklemiyorduk. haklı çıkmak iyi hissettiriyor.

  -

  eşcinsel olmayanlar da okuyor ve yorum yazıyor anlaşılan. manav falan demişler. onlar bir meslek, eşcinsellik bir meslek mi? 20 küsür yıldır çalışıyorum o halde. emekli mi olsam? abd'de genç eşcinsellerin okullarda ve sosyal hayattaki zorlukları yenmesi için yapılan etkinliklere B.Obama destek veriyorken, bizde gizli eşcinseller, eşcinsellere giydiriyor. modernlik seviyemizi burdan öğrenebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 28. ''Çok 90'lar çok Erinç Seymen.'' İşte buna bir iki yıl gülerim.Hahahahah je t'aime Clara.

  YanıtlaSil